bg_image

نام: فرشید خیرآبادی
زمینه فعالیت: نویسندگی و شاعری
تحصیلات: مهندسی نرم افزار و مهندسی تجارت الکترونیک
تاریخ تولد: ۶ خرداد سال ۱۳۵۸ خورشیدی
(برابر با ۲۷ می سال ۱۹۷۹ میلادی)
محل تولد: ایران، کرج
پیشه: هنرمند، نویسنده و شاعر
کتاب‌ها:
سرشار خیال پنجره از نگاه
ناگاه برف باران
درخت وهم
شاعرانه نگاه کن
عکاسی از محصول برای تبلیغات
دیالوگ پیروزی
سرزمین داستان
سال‌های نویسندگی: ۱۳۷۴ تا اکنون
تأثیر پذیرفته از:
بایزید بسطامی، بیهقی، سهراب سپهری، فروغ فرخزاد، مهدی اخوان ثالث ،احمد شاملو، رضا دقتی، گلستان، محصص، شیرین نشاط، Harold Pinter، Samuel Beckett، Eugen Berthold Brecht، Vincent van Gogh، هوشنگ گلشیری، صادق چوبک، صادق هدایت، غلامحسین ساعدی
نام دیگر: فرشیدورد
شاگردی: بهروز ثروتیان، شفیعی کدکنی، تقی پورنامداران

زندگی نامه

فرشید خیرآبادی در ٦ خرداد 1358 به دنیا آمد. ایشان نویسنده، هنرمند، شاعر، داستان نویس، روزنامه نگارِ ستون نویس و دانش آموخته رشته های مهندسی نرم افزار و مهندسی تجارت الکترونیک است.
به دلیل علاقه به هنر فاخر غرب از کودکی با موسیقی کلاسیک اروپا درآمیخت. بعدها به معماری ایران باستان و معماری مدرن آمریکا علاقه مند شد و تلاش کرد این هنرها را بفهمد. در نوجوانی به صورت کاملا تصادفی با موج نو در ادبیات معاصر ایران آشنا شد. ابتدای این آشنایی با اشعار زنده یاد فروغ فرخزاد بود. آن هنگام فهمید شعر، چیزی بیش از اشعار احمقانه یِ پیش پا افتاده یِ عاشقانه یا مدح دیگران است. فهمید هنر بسیار فراتر از تفکراتِ عقب افتاده یِ مُشتی موجودات بی درد یا «کاسه لیسان قدرت» است. بعد از آن بود که شروع به جستجو در ادبیات معاصر ایران چه داستان و چه شعر کرد. علاقه عجیبی به شعر اخوان ثالث پیدا کرد و از عاشقان مکتب ساختاری و تفکری این مرد بزرگ شد. از اینجا به بعد شروع به یادگیری آکادمیک در حوزه ی هنر ادبی کرد.
او یکی از نویسندگان فعال در کانون نویسندگان ایران [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] و از باورمندان مکتب «پست مدرنیسم» است. سه کتاب شعر [6] [7] [8] و دو کتاب عکس [9] [10] و تعداد بسیاری جستار به زبان فارسی منتشر کرده که بازتاب گسترده ای در رسانه های تخصصی [11] [12] [13] [14]، رسانه های حرفه ای [15] [16] [17] [18] [19] [20]، خبرگزاری های معتبر [21] [22] [23] [24] [25]، روزنامه های ملی [26] [27] [28] و روزنامه های محلی [29] [30] یافته است.

آموختن، شاگردی و پژوهش

 

آموزه ها و شاگردی در شعر

در فنون شعری از شاگردان بهروز ثروتیان و از شاگردان با واسطه آثار مکتوب [31] و رساله های احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث، محمدرضا شفیعی کدکنی، تقی پورنامداریان، محمد حقوقی و سیروس شمیسا محسوب می شود. اشعارش را به سبک نیمایی، سپید، آزاد و هایکو پارسی سروده است.

آموزه ها و شاگردی در داستان نویسی

هنر داستان نویسی او در نوع قلم زنی، ساختار ذهنی و باورهای محلی از غلامحسین ساعدی، صادق چوبک و هوشنگ گلشیری تأثیر پذیرفته [32] اما در ساختار نوشتن و گفتار، شخصیت پردازی، تیپ سازی، توصیفات و شکل سازی -همچون آنچه در یک ویدئو دیده می شود- جز نویسندگانی است که به سبک داستان نویسی Flash Fiction ، Micro Narratives و Sudden Fiction می نویسد. گفتنی است او از اولین داستان نویسان مدرن علمی-تخیلی [33] زبان پارسی به شمار می آید.

سبک

 

سبک سرایش شعر

صنعت آرکاییزم [34] یا باستانگرایی -چه در ساختار و چه در زبان- را در شعر استفاده کرده و از صنعت تلمیح بیشترین بهره را برده است. در اشعار ایشان فنون و تکنیک های شعر [35] به غایت رعایت شده و سعی دارد شعری فاخر سروده شود که با صنایع بدیع و آرایه های ادبی آراسته شده باشد. این روش باعث خوانش سخت شعر شده اما هر چه پیش می رود خوانش اشعارش سهل تر شده و تمایل بیشتری به گرایش زبان پارسیِ مدرن پیدا کرده است.
یکی از باورهای ایشان این است که، به دلیل نبود موسیقی آشکار در شعر شاملویی و شعر آزاد، چکامه سرا ملزم به تولید یا آفرینش گونه ای از موسیقی شعری [36] است؛ به طور مثال برای موسیقایی شدن چکامه -چون اوزان عروضی استفاده نکرده- از اوزان هجایی که در شعر فارسی پیش از اسلام وجود داشته استفاده کرده و نیز از قافیه پردازی بسیار بهره برده –چه قافیه های دیداری و چه قافیه های شنیداری- و همچنین واج آرایی را به کمال در شعر رعایت کرده است؛ تا بدین گونه بتواند به موسیقی لازم برای چکامه پارسیِ مدرن دست یازد. از این رهگذر، به یک خلاقیت واقعی در موسیقی شعر پست مدرن دست پیدا کرده است.

سبک داستان پردازی

وِی در داستان نویسی گرایشِ افراطی به نوشتن سورئالیستی دارد [37] و معتقد است تنها در چنین فضایی و با چنین حالات روانی می توان اثری اصیل Original آفرید [38].

او از روش های داستان نویسی آمریکایی بهره می گیرد و با شناخت دقیق مخاطب مدرن و زمان اندک او برای خوانش داستان، از تکنیکی در داستان گویی استفاده می کند که به مخاطب اجازه دهد در کمترین حجم گفتار هدف داستان را دریابد و خواننده را در اندیشه پردازی وارد کرده و در فضای تفکر بعد از خوانش رها کند از این رهگذر داستان پایانی باز در نظر گرفته تا خواننده برای مدتی درگیر مفهوم بماند و داستان بی درنگ پس از پایان خوانش تمام نشود [39] . در سبک او، به جز ایجاز و کم گویی تلاش شده وضعیت و موقعیت ها با استفاده از توصیف محیط -همچون ویدئوی در حال نمایش- به خواننده منتقل شود [40].

روایت های داستانی اش با درون مایه زندگی، دردها، اهداف، آرمان هایِ انسان مدرن همراه است. از این جهت با استادان و پدران داستان گویش تفاوت فاحشی دارد چرا که دردها، زندگی و آرمان مدرن، بی مرز و بی فرهنگ اند و نمی توان اینگونه دردها را به کشور یا فرهنگی خاص محدود کرد. به همین دلیل حتی نام بیشتر کاراکترها، تیپ ها یا سرزمین ها ساختگی [41] انتخاب شده است.

 

جستارها و مقالات

جستارها و مقالات ادبی و هنری

او تلاش کرده است پژوهش ها، تجربیات و باورهای هنری خود را در قالب جستارهایی در زمینه های هنر [42]، هنر دیجیتالی [43] و ادبیات فارسی [44] نگاشته و منتشر کند. مثل جستار « شعر پست مدرن » که در آن به سوالات این چنینی پاسخ می دهد: « آیا تمامی شعرها در دوران معاصر «پست مدرن» هستند ؟در شعر پست مدرن معنا چگونه پیاده سازی می شود؟ تک معنایی چگونه به چند و چندین معنایی تبدیل شد؟ چه توانایی هایی برای مخاطب هنر پست مدرن نیاز است؟ » [45].

مطالعه موردی چند اگزبیشن از شیرین نشاط

نام مقاله: مطالعه موردی چند اگزبیشن از شیرین نشاط

نویسنده: فرشید خیرآبادی

ناشر: نشر فرشیدپرس

سال انتشار: 1401

دانلود مقاله از : اپ عکاسی ، طاقچه

 • جایگاه هنری و ادبی

وی جز نویسندگانی است که با چراغ خاموش و بدون هیاهو آثار و اندیشه های خود را منتشر می کند. از این رهگذر تقریبا در تمامی رسانه های داخلی و خارجی پارسی زبان آثاری از او منتشر شده است.

جایگاه هنری و ادبی در ایران

در کانون نویسندگان ایران [۶۳] [۶۴] [۱۹۲]، انجمن قلم ایران [۶۵]، روزنامه آفتاب یزد [۶۶] [۶۷] [۶۸] [۶۹] [۷۰] [۷۱]، روزنامه آفرینش [۷۲] [۷۳] [۷۴] [۷۵] [۷۶] [۷۷] [۷۸] [۷۹]، روزنامه صدای ملت [۸۰]، روزنامه ابتکار [۸۱] [۸۲]، روزنامه عصر مردم [۸۳] [۸۴] [۸۵] [۸۶] [۸۷]، روزنامه پنجره ی نو [۸۸]، روزنامه پیام آشنا [۸۹]، روزنامه پیام زمان [۹۰]، روزنامه شهروند [۹۱] [۹۲]، مجله اینترنتی زیباشهر [۹۳] و دیگر نشریات داخلی آثارش چاپ و منتشر شده است.

داستانهای او در ایران محبوبیت قابل قبولی دارد و به صورت گسترده به چاپ رسیده است [۹۴] [۹۵] [۹۶] [۹۷] [۹۸] [۹۹] [۱۰۰] [۱۰۱] [۱۰۲] [۱۰۳] [۱۰۴] [۱۰۵] [۱۰۶] [۱۰۷] [۱۰۸] [۱۰۹] [۱۱۰] [۱۱۱] [۱۱۲] [۱۱۳] [۱۱۴] [۱۱۵] [۱۱۶] [۱۱۷] [۱۱۸] [۱۱۹] [۱۲۰] [۱۲۱] [۱۲۲].

جایگاه هنری و ادبی در نشریات فارسی زبان خارجی

در خارج از ایران، آثارش در نشریات فارسی زبان از جمله هفته نامه شهروند کانادا[۱۲۳][۱۲۴][۱۲۵][۱۲۶]، نشریه ادبی پوشه کانادا [۱۹۳] ، نشریه پیوند سرای آلمان[۱۲۷][۱۲۸]، فصلنامه سپیده افغانستان [۱۲۹]، گفتمان دیپلماسی افغانستان [۱۳۰][۱۳۱][۱۳۲][۱۳۳]، وحدت افغانستان [۱۳۴][۱۳۵]، نشریه ادبی نی افغانستان [۱۳۶][۱۳۷]، لوموند دیپلماتیک فرانسه [۱۳۸][۱۳۹][۱۴۰] بخش فارسی، نشریه ادبی پوشه کانادا [۱۴۱] [۱۴۲]، هفته نامه هدهد کانادا [۱۴۳][۱۴۴]، نشریه همیاری کانادا [۱۴۵] و نشریه روز آنلاین [۱۴۶] منتشر شده است. او مجبوبیت خاصی در جامعه تحصیل کرده و ادبی افغانستان دارد و مقالات و آثار ادبی شان مورد توجه آنها قرار گرفته و به صورت گسترده منتشر شده است [۱۴۷][۱۴۸][۱۴۹][۱۵۰][۱۵۱] [۱۵۲] [۱۵۳] [۱۵۴]. وی نویسنده تأیید شده فارسی زبان در شبکه ی اجتماعی گودریدز Goodreads است. برای آشنایی و معرفی این شبکه اجتماعی برای فارسی زبانان، جستاری در این زمینه نوشته [۱۵۵] است که مورد توجه بسیاری از نشریات و رسانه ها قرار گرفته و به صورت گسترده به چاپ رسیده است، در بخشی از آن چنین می خوانیم: «در این سایت، جامعه مجازی برای کتاب خوانان و کتاب دوستان که هر لحظه در آن کتابی معرفی می شود، توصیه می شود و «امتیاز» می گیرد. هر کاربر در آن قفسه شخصی کتاب دارد و می تواند به آن کتاب بیفزاید، نگهداری کند و به دیگران پیشنهاد کند» [۱۵۶][۱۵۷].

کتاب شناسی ( معرفی آثار فرشید خیرآبادی )

سرشار خیال پنجره از نگاه

نام کتاب: سرشار خیال پنجره از نگاه
نویسنده: فرشید خیرآبادی
ناشر: نشر فرشیدپرس
سال انتشار: ۱۳۹۲
ISBN : ‏‫‏‫۹۷۸-۹۶۴-۰۴-۸۳۰۷-۷
شماره کتاب شناسی ملی: ۳۱۳۲۴۳۰
رده بندی دیویی: ‏‫‏‫۸فا۱/۶۲
رده بندی کنگره: ‏‫‏‫PIR 8040 /ی۴۱۷س۴ ۱۳۹۲

ناگاه برف باران

نام کتاب : ناگاه برف باران
نویسنده: فرشید خیرآبادی
ناشر: نشر فرشیدپرس
سال انتشار: ۱۳۹۲
ISBN : ‏‫۹۷۸-۹۶۴-۰۴-۹۵۱۱-۷
شماره کتاب شناسی ملی: ۳۱۴۰۱۶۸
رده بندی دیویی: ‏‫‏‫۸فا۱/۶۲
رده بندی کنگره: ‏‫‏‫PIR8040 /ی۴۱۷‏‫ن۲ ۱۳۹۲

درخت وهم

نام کتاب : درخت وهم
نویسنده: فرشید خیرآبادی
ناشر: نشر فرشیدپرس
سال انتشار: ۱۳۹۲
ISBN : ‏‫ ۹۷۸-۹۶۴-۰۴-۹۵۱۲-۴
شماره کتاب شناسی ملی: ۳۱۴۰۱۶۶
رده بندی دیویی: ‏‫‏‫‏‫۸فا۱/۶۲
رده بندی کنگره: ‏‫‏‫‏‫‏‫PIR8040 /ی۴۱۷‏‫د۴ ۱۳۹۲

عکاسی از محصول برای تبلیغات

نام کتاب : عکاسی از محصول برای تبلیغات با تاکید بر تجارت الکترونیک
نویسنده: فرشید خیرآبادی
ناشر: نشر فرشیدپرس
سال انتشار: ۱۳۹۳
ISBN : ج.۱ ‏‫‏‫ ‫۹۷۸-۶۰۰-۰۴-۰۸۶۲-۶
شماره کتاب شناسی ملی: ۳۴۵۱۱۴۸
رده بندی دیویی: ‏‫‏‫‏‫۷۴۱/۶
رده بندی کنگره: ‏‫‏‫‏‫TR690/4‏‫/خ۹ع۸ ۱۳۹۳

شاعرانه نگاه کن

نام کتاب : شاعرانه نگاه کن!
نویسنده: فرشید خیرآبادی
ناشر: نشر فرشیدپرس
سال انتشار: ۱۳۹۳
ISBN : ‏‫۹۷۸-۶۰۰-۰۴-۱۱۵۲-۷
شماره کتاب شناسی ملی: ۳۵۰۹۴۹۴
رده بندی دیویی: ‏‫‏‫‏‫‏‫۰۲۶/۰۰۰۲۵
رده بندی کنگره: ‏‫‏‫‏‫N4000/خ۹ش۲ ۱۳۹۳

سرزمین داستان

نام کتاب: سرزمین داستان
‏نویسنده: فرشید خیرآبادی
ناشر: نشر شانی
سال انتشار: ۱۳۹۷
‏ISBN : ‏‫۹۷۸-۶۲۲-۶۳۰۵-۱۵-۰
شماره کتابشناسی ملی : ۵۵۸۱۱۲۶
‏رده بندی دیویی : ‏‫۸فا۳/۶۲
‏رده بندی کنگره : ‏‫PIR۸۰۴۰ /ی۴۱۷‏‫خ۹ ۱۳۹۷

دیالوگ پیروزی

نام کتاب : دیالوگ پیروزی
نویسندگان: فرشید خیرآبادی – شادی زهره وندی
ناشر: نشر اندیشه مطهر
سال انتشار: ۱۳۹۷
ISBN : ‏‫‏‫۹۷۸-۶۰۰-۷۴۴۴-۸۸-۷
شماره کتاب شناسی ملی: ۵۳۱۰۶۷۰
رده بندی دیویی: ‏‫‏‫‏‫‏‫۸۰۸/۸۸۲
رده بندی کنگره: ‏‫‏‫‏‫PN6095/ف۲خ۹ ۱۳۹۷

 • نشر فرشید پرس

نشر فرشید پرس در سال ۱۳۸۹ شروع به فعالیت کرده و ناشر محصولات فرهنگی و آثار ادبی و هنری است. فرشید خیرآبادی صاحب امتیاز آن است.

کتاب های منتشر شده «فرشید پرس» مورد توجه رسانه های گوناگون با نگرش های گه گاه متفاوت قرار گرفته و خبر انتشار کتاب ها به صورت وسیع در فضای رسانه ای تکثیر شده است [۱۵۸] [۱۵۹] [۱۶۰] [۱۶۱] [۱۶۲] [۱۶۳] [۱۶۴] [۱۶۵] [۱۶۶] [۱۶۷] [۱۶۸] [۱۶۹] [۱۷۰] [۱۷۱] [۱۷۲] [۱۷۳] [۱۷۴] [۱۷۵] [۱۷۶] [۱۷۷] [۱۷۸] [۱۷۹] [۱۸۰] [۱۸۱] .

 • انتشار کتاب ها در فروشگاه های آنلاین کتاب

کتاب های ایشان در سایت خانه کتاب ایران و کتابخانه ملی ایران موجود است. همچنین عضو رسمی سرای اهل قلم ایران است و کتاب های شعر و عکس در همه ی کتاب فروشی های الکترونیک و کتابخوان های دیجیتالی از جمله آمازون ، فیدیبو و طاقچه در دسترس است.

گفتنی است کتاب های مهندس فرشید خیرآبادی با استقبال وسیع مخاطبان پارسی زبان روبرو شده و بیش از یک میلیون بار از سراسر جهان دانلود شده است.

 • میهن پرستی

فرشید خیرآبادی به دلیل علاقه و احساس مسئولیتی که نسبت به مام میهن در خود حس می کرده، پنج جلد کتاب را به صورت رایگان به دلیل میهن پرستانه به مدت هفت سال منتشر کرد و پس از آن برای خرید در دسترس عموم قرار داده است. اعتقاد او این است که یک میهن پرست باید وظایف خود را نسبت به مام وطن به درستی انجام دهد.

دانلود کتاب شعر «سرشار خیال پنجره از نگاه» : آمازون ، طاقچه

دانلود کتاب شعر «ناگاه برف باران» : آمازون، طاقچه

دانلود کتاب شعر «درخت وهم» : آمازون، طاقچه

دانلود کتاب عکس «عکاسی از محصول برای تبلیغات» : آمازون ، طاقچه

دانلود کتاب عکس «شاعرانه نگاه کن!» : آمازون ، طاقچه

دانلود کتاب « دیالوگ پیروزی » : طاقچه

دانلود کتاب « سرزمین داستان » : طاقچه ،  فیدیبو

 • محبوبیت در شبکه های اجتماعی

او در وب سایت آپارات کانال تأیید شده دارد که با صدای شاعر سه کتاب شعر خوانده شده و پادکست تولید شده است. این پادکست ها مورد توجه پارسی زبانان قرار گرفته و بیش از صد و چهل هزار بار گوش داده شده است.

گفتنی است کتاب های [۱۸۲] [۱۸۳] [۱۸۴] [۱۸۵] [۱۸۶] [۱۸۷] [۱۹۴] فرشید خیرآبادی در شبکه اجتماعی کتاب (گودریدز) صفحه رسمی داشته و مورد علاقه خوانندگان و هوادارن قرار گرفته است.

 • کالکشن عکس

فرشید خیرآبادی در ژانرها و سبک های مختلف عکاسی می کند هر چند که به بعضی از سبک ها علاقه بیشتری دارد. در عکاسی، اعتقاد چندانی به رعایت تکنیک ندارد. برای او فلسفه عکاسی و گاهی اهداف عکاسی بسیار مهم تر است چرا که عکاسی را بیشتر هنر می داند تا صنعت. ایشان علاقه زیادی به سبک های مفهومی و شهری دارد.

وی از عکاسی «سیاه و سفید» ( مونوکروم ) برای نشان دادن وضعیتی که در آن زندگی می کند و یا استیجی که از آن عکاسی می کند بهره می برد. او را نمی توان از عکاسان «استودیویی» دانست چرا که به جای عکاسی از زیبایی یا زیبا نمایش دادن استیج ها تمایل به نشان دادن هدف و باور ها دارد. وی عکاسی می کند تا باور خویش را نمایش دهد نه زیبایی را.

او به عنوان عکاس تبلیغاتی هم شناخته می شود و فوتو بوک های او در زمینه عکاسی برای فروش و تبلیغات منتشر شده. در عکاسی تبلیغاتی پافشاری او بر اهداف عکاسی است نه بر تکنیک عکاسی. وی معتقد به رساندن پیام تبلیغاتی به مخاطب است.

برای دیدن گالری عکس های رنگی یا مونوکروم روی دکمه زیر کلیک کنید.

 • کالکشن گرافیک

آثار گرافیکی او نزدیک به نقاشی های دیجیتالش است با این تفاوت که در گرافیک، او بیشتر به کارکرد رسانه ای گرافیک پرداخته و خواست اش رساندن مفهومی واضح در این آثار بوده است. گرافیک، رسانه ای برای حرف های تصویری اوست. برای دیدن گالری گرافیک روی دکمه زیر کلیک کنید.

 • کالکشن نقاشی دیجیتالی

او نقاشی دیجیتالی را به عنوان گونه ای از هنر مدرن و دیجیتالی می داند و معتقد به کارکرد های دیجیتالی و فسلفی مدرن این نوع هنر است. روش او در پیاده سازی ذهنی نقاشی دیجیتالی چیزی بین کلاژ، فوتو مونتاژ، گرافیک دیجیتالی و نقاشی مدرن است. در واقع وقتی به نقاشی های او می نگریم گویا به همه این تکنیک ها در یک اثر واحد نگاه می کنیم. پایه نقاشی های او عکس است. که با استفاده از روش «تصادفی» دست به تولید اثری جدید از دل عکس می زند و دیگر آن عکس وجود ندارد. انگار که آن عکس تنها باعث ایده پردازی شده نه چیزی بیشتر. در گالری های آنلاین آثار نقاشی های او به نمایش گذاشته شده است.

برای دیدن گالری نقاشی های دیجیتالی روی دکمه زیر کلیک کنید.

پانویس

   1. انتشار سه شعر، کانون نوسندگان ایران، 14 آذر 1394
   2. داستان هایکو برای مردگان، کانون نویسندگان ایران، 26 آذر 1394
   3. فنون شعر، کانون نویسندگان ایران، 5 دی 1394
   4. داستان اول اکتبر، کانون نویسندگان ایران، 24 اردیبهشت 1396
   5. شعر ای مرد، کانون نویسندگان ایران، 2 شهریور 1396
   6. از شهر گذشت، کانون نویسندگان ایران، 11 آذر 1396
   7. امشب آخرین شب است، کانون نویسندگان ایران، 14 مهر 1394
   8. صفحه کتاب سرشار خیال پنجره از نگاه در سایت انتشارات فرشیدپرس
   9. صفحه کتاب ناگاه برف باران در سایت انتشارات فرشیدپرس
   10. صفحه کتاب درخت وهم در سایت انتشارات فرشیدپرس
   11. صفحه کتاب عکاسی از محصول برای تبلیغات در سایت انتشارات فرشید پرس
   12. صفحه کتاب شاعرانه نگاه کن در سایت انتشارات فرشید پرس
   13. جستار صورخیال؛ صنایع بدیع، آرایه های ادبی ، کانون نویسندگان ایران، 5 دی 1394
   14. شبکه اجتماعی با کاربرد فرهنگی گودریدز، نشریه ادبی نی افغانستان، شماره 5 سال 13، میزان 1394
   15. معنا در شعر پست مدرن، نشریه ادبی نی افغانستان، شماره 6 سال 13، میزان 1394
   16. نقد ادبی «آیا شعر گفتن»، گفتمان دیپلماسی افغانستان، 21 مرداد 1394
   17. موسیقی در شعر آزاد، هفته نامه شهروند کانادا، 3 دسامبر 2015
   18. مقاله شبکه اجتماعی با کاربرد فرهنگی، لوموند دیپلماتیک فرانسه، 14 آبان 1394
   19. تایپو گرافی، روزنامه آفتاب یزد، شماره 4422، صفحه 7، 18 شهریور 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   20. موسیقی در شعر آزاد، روزنامه آفرینش، شماره 5057، صفحه هنر، 7 شهریور 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   21. موسیقی در شعر آزاد، روزنامه عصر مردم، شماره 5551، صفحه 6، 2 شهریور 1394
   22. مقاله ادبی «معنا در شعر پست مدرن»، وب سایت شعرانه، سایت تخصصی شعر ایران و جهان، 1 دی 1394
   23. جستار شبکه اجتماعی گودریدز، خبرگزاری هنر ایران، 25 آبان 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   24. فنون شعر، خبرگزاری سرزمین ارتباطات، سرویس فرهنگ و هنر، 16 آبان 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   25. موسیقی در شعر آزاد، خبرگزاری دیار میرزا، 4 مهر 1394
   26. آیا شعر گفتن، خبرگزاری وحدت افغانستان، 22 شهریور 1394
   27. معنا در شعر پست مدرن، خبرگزاری سرزمین ارتباطات، 13 آبان 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   28. شبکه اجتماعی با کاربرد فرهنگی، روزنامه ابتکار، سال چهاردهم، شماره 3869، صفحه 16، 14 آذر 1396 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   29. آیا شعر گفتن، روزنامه آفتاب یزد، شماره 4405، صفحه 7، 29 مرداد 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ] 
   30. تایپوگرافی، روزنامه آفرینش، شماره 5093، سال هفدهم، صفحه 10، 28 شهریور 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   31. موسیقی در شعر آزاد، روزنامه پنجره ی نو، 11 شهریور 1394
   32. آیا شعر گفتن، روزنامه پیام آشنا، 7 شهریور 1394
   33. شاگردی با آثار مکتوب: یعنی اینکه شاگرد با استفاده از رساله ها، کتاب ها، مقاله ها، جستار ها و دیگر اسباب شاگردی آموزش دیده است و به صورت حضوری و رو در رو در خدمت حضرت استاد نبوده است.
   34. داستان درون شب، وب سایت داستان فرشید خیرآبادی
   35. داستان کوچه، وب سایت داستان فرشید خیرآبادی
   36. جستار آرکاییزم یا باستان گرایی، وب سایت مقاله های ادبی فرشید خیرآبادی
   37. جستار فنون شعر، وب سایت مقاله های ادبی فرشید خیرآبادی
   38. جستار موسیقی در شعر آزاد، وب سایت مقاله های ادبی فرشید خیرآبادی
   39. هنر سورئالیستی: هنرمند، شاعر یا نویسنده در فضایی ویژه فرو می رود و دست به آفرینش یکباره اثر هنری می زند و پس از آن اثر پدید آمده دیگر قابل تغییر نخواهد بود. چنین آثاری با آثار هنر گذشتگان که فقط تکنیک در آنها مهم بود بسیار متفاوت است. در این فضا-حالت الهام های پیامبرگونه بر نوع بشر فرود می آید.
   40. داستان اول اکتبر، وب سایت داستان فرشید خیرآبادی
   41. داستان ویلا و لیلا، وب سایت داستان فرشید خیرآبادی
   42. داستان کلاغ مرا می بیند، وب سایت داستان فرشید خیرآبادی
   43. داستان همشهری سزان، وب سایت داستان فرشید خیرآبادی
   44. جستار تایپوگرافی، وب سایت مقاله های ادبی فرشید خیرآبادی
   45. جستار هنر دیجیتال، وب سایت مقاله های ادبی فرشید خیرآبادی
   46. جستار آیا شعر گفتن، وب سایت مقاله های ادبی فرشید خیرآبادی
   47. جستار معنا در شعر پست مدرن، وب سایت مقاله های ادبی فرشید خیرآبادی
   48. شعر در شرایط بارانم، کانون نویسندگان ایران، 28 تیر 1396
   49. داستان هایکو برای مردگان،کانون نویسندگان ایران، 26 آذر 1394
   50. شعر یادت هست گفتم؟ ، کانون نویسندگان ایران، 12 شهریور 1396
   51. شعر پیامبر من، کانون نویسندگاه ایران، 10 آبان 1396
   52. داستان همشهری سزان، انجمن قلم ایران، 1394
   53. شعر ای عشق، روزنامه آفتاب یزد، شماره 4993، صفحه ی 16، 25 شهریور 1396 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   54. داستان توهم شهروندی، روزنامه آفرینش، شماره 5074، صفحه ی 10، 5 شهریور 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   55. داستان درون شب، روزنامه صدای ملت، شماره 625، 18 شهریور 1394
   56. داستان سنگ، روزنامه ابتکار، شماره 3267، صفحه ی 9، 22 مهر 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   57. دیده ام، روزنامه عصر مردم، سال بیستم، شماره 5631، 7 آذر 1394
   58. سنگ، روزنامه پنجرهٔ نو، شماره 1570، 28 مرداد 1394
   59. انتشار آثار ادبی در روزنامه پیام آشنا – شمارگان 460 ،463 ،468 ،469 ،473 ،477 ،478 ،479 ،480 ،481
   60. صورخیال؛ صنایع بدیع؛ آرایه های ادبی، روزنامه پیام زمان، 26 مرداد 1394
   61. پنج سال و نیم می گذرد، روزنامه شهروند، 12 مرداد 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   62. صفحه آثار منتشر شده در وب سایت زیباشهر
   63. همشهری سزان، روزنامه آفتاب یزد، شماره 4488، صفحه 16، 7 آذر 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   64. داستان کوتاه ویلا و لیلا، روزنامه آفرینش، سال هفدهم، شماره 5068، صفحه 10، 29 مرداد 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   65. داستان کوتاه همشهری سزان، روزنامه عصر مردم، سال 21، شماره 5646، صفحهٔ 7، 28 آذر 1394
   66. کلاغ مرا می بیند، روزنامه ابتکار، شماره 3296، صفحه 9، 25 مهر 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   67. درون شب، روزنامه پیام آشنا، شماره 460، 6 خرداد 1394
   68. شب شهردار، سایت کافه داستان، 24 آذر 1394
   69. شب شهردار، ماهنامه ماندگار، آبان 1394
   70. داستان کوتاه اول اکتبر، سایت مرور ادبیات ایران، آبان 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   71. توهم شهروندی، هفته نامه شهروند کانادا، صفحه 40، 5 شهریور 1394
   72. شعر در شریاط بارانم، هفته نامه شهروند کانادا، 14 آبان 1394
   73. جستار نقاشی دیجیتال، هفته نامه شهروند کانادا، 26 شهریور 1394
   74. شعر من در اقلیتم، نشریه پیوند سرای آلمان، 29 آبان 1394
   75. داستان دیده ام، فصلنامه سپیده افغانستان، شماره نهم، سال 1394
   76. چند شعر از کتاب درخت وهم، گفتمان دیپلماسی افغانستان، 13 آبان 1394
   77. لمس تن تو، نشریه ادبی نی افغانستان، شماره 6 سال 13، 1394
   78. نقد و بررسی نقاشی دیجیتال و انتشار آثار نقاشی فرشیدخیرآبادی، لوموند دیپلماتیک فرانسه، 4 آبان 1394
   79. شعر 83 از کتاب ناگاه برف باران، نشریه ادبی پوشه کانادا، شماره 4117، 22 شهریور 1394
   80. شعر «مست حنجره ی شب»، نشریه ادبی پوشه کانادا، شماره 4159، 3 آبان 1394
   81. شعر ای عشق، هفته نامه هدهد کانادا، 14 آذر 1396
   82. یادداشتی بر کتاب عکس شاعرانه نگاه کن، نشریه همیاری کانادا، 4 شهریور 1396
   83. اول اکتبر / داستان، پایگاه الکترونیکی پیوند سرا، 25 مهر 1394
   84. داستان کوتاه «اول اکتبر»، نشریه ادبی نی افغانستان، شماره 6 سال 13، آبان 1394
   85. هایکو برای مردگان، گفتمان دیپلماسی افغانستان، 18 اردیبهشت 1396
   86. مقاله «هنر دیجیتال» و داستان کوتاه «درون شب»، نشریه زندگی افغانستان، 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   87. جستار شبکه اجتماعی با کاربرد فرهنگی، وب سایت مقاله های فرشید خیرآبادی
   88. شبکه اجتماعی با کاربرد فرهنگی، خبرگزاری سرزمین ارتباطات، 15 آذر 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   89. مقاله «شبکه احتماعی با کاربرد فرهنگی گودریدز»، گفتمان دیپلماسی افغانستان، 13 آبان 1394
   90. شاعرانه نگاه کن، کانون نویسندگان ایران، 9 خرداد 1396
   91. کتاب عکس «عکاسی ار محصول برای تبلیغات» منتشر شد، کانون نویسندگان ایران، 29 خرداد 1396
   92. دو کتاب عکس شاعرانه نگاه کن و عکاسی از محصول از فرشید خیرآبادی منتشر شد، روزنامه سراسری جام جم، شماره 4855، صفحه فرهنگ و هنر، 3 تیر 1396
   93. خبر انتشار کتاب عکس عکاسی از محصول برای تبلیغات، خبرگزاری آنا، 30 مهر 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   94. سرشار خیال پنجره از نگاه، روزنامه عصر مردم، سال بیستم، شماره 5627، صفحه هفتم، 2 آذر 1394
   95. خبر انتشار کتاب «عکاسی از محصول برای تبليغات»، روزنامه پنجره ی نو، شماره 1599، 31 شهریور 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   96. خبر انتشار کتاب «سرشار خیال پنجره از نگاه»، روزنامه پنجره ی نو، شماره 1599، 31 شهریور 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   97. خبر انتشار کتاب «شاعرانه نگاه کن»، روزنامه پنجره ی نو، شماره 1599، 31 شهریور 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   98. خبر انتشار کتاب عکس عکاسی از محصول برای تبلیغات در خبرگزاری فرهنگ پرس افغانستان،15 تیر 1396 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   99. یادداشتی بر کتاب عکس شاعرانه نگاه کن در نشریه هدهد کانادا، 6 تیرماه 1396 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   100. یادداشتی بر کتاب عکس شاعرانه نگاه کن و معرفی آثار هنری در نشریه همیاری کانادا، 4 شهریور 1396
   101. صفحه رسمی کتاب شعر سرشار خیال پنجره از نگاه در گودریدز
   102. صفحه رسمی کتاب شعر ناگاه برف باران در گودریدز
   103. صفحه رسمی کتاب شعر درخت وهم در گودریدز
   104. صفحه رسمی کتاب عکس عکاسی از محصول برای تبلیغات در گودریدز
   105. صفحه رسمی کتاب عکس شاعرانه نگاه کن در گودریدز
   106. نقاشی دیجیتال چیست؟
   107. جستار نقاشی دیجیتال، وب سایت مقاله های فرشید خیرآبادی
   108. گالری نوزدهم مجله الکترونیکی عقربه، نمایشگاه آثار فرشید خیرآبادی
   109. هنر اصیل: اوریجینال Original ، هنری که به ذات آفریده شده است، کپی، تقلب، دزدی یا دیگر انواع غیرقانونی را شامل نمی شود. هنر اصیل هنر کالا نیست.
   110. شعر به شاعری معتقدم، هفته نامه شهروند کانادا، 31 شهریور 1396
   111. نگاهی به کتاب عکس عکاسی از محصول برای تبلیغات، وب سایت کارنیل
   112. خبر انتشار کتاب عکس شاعرانه نگاه کن، روزنامه صدای ملت، 12 تیر 1396
   113. انتشار شعر 92 از کتاب ناگاه برف باران، وب سیات تخصصی ادبیات شعرانه
   114. انتشار کتاب شاعرانه نگاه کن در سایت هنری سیمین دخت
   115. انتشار کتاب عکاسی از محصوب برای تبلیغات در سایت هنری سیمین دخت
   116. انتشار کتاب درخت وهم در سایت هنری سیمین دخت
   117. خبر انتشار رایگان کتاب عکاسی زا محصول برای تبلیغات، خبرگزاری سرزمین ارتباطات، 28 خرداد 1396
   118. خبر انتشار رایگان کتاب شاعرانه نگاه کن، خبرگزاری سرزمین ارتباطات، 29 خرداد 1396
   119. نقد و بررسی هنر دیجیتال، انتشار آثار عکاسی و نقاشی فرشید خیرآبادی، وب سایت اکا ایران
   120. شعر از شهر گذشت، روزنامه آفتاب یزد، شماره 5056،صفحه ی 12، 14 آذر 1396 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   121. داستان آبی پوست، روزنامه آفتاب یزد، شماره 4510، صفحه ی 16، 7 دی 1394 [ لینک توسط صاحب سایت منبع تخریب شده است ]
   122. شعر ای عشق، نشریه ادبی نی افغانستان، شماره 11 سال 15، عقرب 1396
   123. داستان دیده ام، نشریه ادبی نی افغانستان، شماره 5 سال 15، اردیبهشت 1396
   124. شعر رفتار با دوزخ، گفتمان دیپلماسی افغانستان، 20 تیر 1396
   125. شعر چیزی به سان دریا، گفتمان دیپلماسی افغانستان، 30 ثور 1396
   126. شعر رهایی، گفتمان دیپلماسی افغانستان، 26 خرداد 1396
   127. شعر سرزمین ها دور از فرهنگ ها، کانون نویسندگان ایران، 27 مهر 1394
   128. داستان همشهری سزان، لوموند دیپلماتیک فرانسه، 22 آبان 1394
   129. داستان اول اکتبر، لوموند دیپلماتیک فرانسه، 18 آبان 1394
   130. داستان هایکو برای مردگان، لوموند دیپلمایتک فرانسه، 11 آبان 1394
   131. انتشار مقاله معنا در شعر پست مدرن روزنامه شهروند، 17 مرداد 1394
   132. داستان پنج سال و نیم می گذرد، روزنامه شهروند، 17 مرداد 1394
   133. داستان درون شب، روزنامه شهروند، 17 مرداد 1394

منابع نشریات داخلی


منابع نشریات فارسی زبان در خارج


پیوند به بیرون

معرفی آثار فرشید خیرابادی